13 Ocak 2010 Çarşamba

Feslegenli Kremali Penne!Erken bir Yılbası kutlaması için bir araya geldiğimiz söylenebilir. Sahnede Cem Karako, Elif Çağla Tekin, Selin Evrem, Zeynep Erverdi, Yalın Akmenek, Sinan Şenol, Muriel Azaryad ve Ezgi Keskin var :)

Menu de 2 farklı soslu makarna (ki burada soslardan yalnızca biri anlatılacak) ve kocaman mükemmel içinde birtek "ben"im olmadığı bir salata var. Salatanın mimarları Muri ve Michi, makarna ve soslarda ise Elif ve Cem var:)

Yalnız sosumuzun tarifi Cem'in Sevgili Anneciginden...

100ml krema
1 demet feslegen
6-7 diş sarmısak
100 gr "çam" fıstığı
1 su bardağı parmesan peyniri
1 kahve fincanı zeytinyağı
tuz-karabiber

Şimdi biz yaparken oyle yapmadık ama önceden fesleğeni doğrayıp sıcak sudan geçirerek hafif bir öldürmekte fayda var. Daha sonra fesleğen, sarmısak, fıstık, peynir, zeytinyağı, isteğinize göre tuzu ve karabiberi rondo da karıştırın.

Ardından bu karışımı bir sos kabına koyarak ateşin üzerine koyun ve yavaş yavaş, sos çok ısınmadan kremayı yedirerek dökün.

Sos iyice kıvama gelip karıştıktan sonra, haşladığınız makarnacıklarınızın üzerine koyarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Salatanın tarifini burada detaylıca veremeyeceğim ama çok güzeldi. Fotoğrafı ile yetineceksiniz. Makarnamızın da malesef tam bir görüntüsü yok, sosumuzu hazırlarken ki "rondo" görüntüsü ile idare edeceksiniz. Denemenizi tavsiye eder, şimdiden afiyetler olsun derim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder