19 Ocak 2011 Çarşamba

Çerkez Kızının Yalancı Tavuğu :)

Çerkez tavuğunun seveni çoktur pek çoktur bilirim ancak gerçek çerkez tavuğunu yapmak meşakkatli bir iştir. Özellikle benim gibi iş ve sosyal hayattan vakit bulduğu kısıtlı zamanlarda ev hanımlığı yapan hatunlar için kolay tariflerin değeri paha biçilmezdir:)
Hem leziz, hem "neredeyse çerkez tavuğu" dedirtecek leziz bir tarif var sırada.

Malzemeler: orta boy kereviz, bir adet haşlanmış tavuk göğsü, kıyılmış ceviz, 3 kaşık yoğurt, 1 kaşık mayonez, kırmızı pul biber, nane

Şimdi kerevizi alıp en küçük rendede rendeleyiniz sonrasında tuz ve tane karabiber ile haşladığınız tavuk göğüs etini özellikle elinizle olmak üzere (çünkü rondodan geçirmek aynı etkiyi ve tadı yaratmayacak) ince ince didikleyiniz. Arzunuza göre cevizi istediğiniz büyüklükte kıyınız, parçalayınız.

Kereviz ile yoğurt ve mayonezi karıştırın, içine arzuya göre ayrıca tuz eklenebilir. Karışımın içine cevizi ve son olarak da didilmiş tavukları atınız. Karıştırınız, birbirine yediriniz. Son olarak servis tabağına aldığınızda üzerini kırmızı pul biber ve nane ile süsleyebilirsiniz hatta isteyenler kırmızı biberi yağda eriterekten o yağı üzerine dekor yapabilirler.

Afiyetle yiyiniz:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder